صفحه اصلي > مقالات > چگونه تخت خواب شما می تواند محل کارتان باشد

چگونه تخت خواب شما می تواند محل کارتان باشد


28-09-1399, 15:23. نويسنده: Elmina

درآمد باران : ممکن است این جمله را هزاران بار شنیده باشید که گفته می شود ، شما نباید در رختخواب خود کار کنید ! علت این است که استفاده نکردن از تخت خواب و ایجاد فضایی برای کار ، خارج از رخت خواب ، به عنوان مکانی برای کارکردن ، می تواند تاثیر مثبتی در بهره وری و سلامت روان و جسم داشته باشد .

 

تبدیل کردن تخت خواب به محل کار

 

همه ما دوست داریم یک فضای کاری مشخص ، به غیر از اتاق خوابمان داشته باشیم ، اما همیشه این امر ممکن نیست . گاهی اوقات در سایر مناطق منزل ، بازیگوشی های کودکان و یا حیوانات خانگی و ... موجب خراب شدن کار و درهم ریختگی ها و نابسامانی در تمرکز و حتی خراب کاری کامپیوتر و لپ تاپ می شوند . همچنین شاید قصد داشته باشید در مکانی غیر اتاق خواب ، با دوست ف همسر و ... خود ، وقت بگذرانید و یا تلویزیون تماشا کنید و غذا بخورید و ... 

با وجود این همه مساله ، چکار کنیم تا در محیط خواب ، هم کار کنیم و هم سلامت روان و جسم ما تامین باشد ؟

با این مسائل و نبود فضایی جداگانه ، برای کار ، بهترین گزینه ، فقط اتاق خوابمان خواهد بود . برای اینکه در این شرایط و اتاق خواب ، سلامتی و کار را در کنار هم داشته باشیم ، راهکار هایی که در ادامه مطرح می شود ، بسیار کاربردی و مناسب هستند .

 

زمان خواب را از زمان کار جدا کنید 

این مساله که چون اتاق خواب ، اتاق کار ماست ، شاید من را وسوسه کند که زمان بیشتری را در رختخواب بمانم و با این تصور که بعدا میتوانم زمان اضافی خوابم را جبران کنم و چون درخانه مشغول به کار هستم ، پس چیزی را از دست نمی دهم ، صد در صد غلط است و به زودی ، به فقر دچار خواهم شد و آشفتگی ، میهمان همیشگی من خواهد بود . 

چاره چیست ؟ ساعت خواب را تنظیم کنید و همیشه قبل از طلوع آفتاب ، از رختخواب جدا شوید و با انجام یک فعالیت ساده ورزشی ، صرف صبحانه ، تعویض لباس و مرتب نمودن سر و صورت خود ، مانند یک کارمند که برای حضور در محل کار خود ، آماده می شود ، اقدامات لازم را انجام دهید . 

حالا به اتاق خواب می رویم و با مرتب کردن رخت خواب خود و اتاق ، اتاق خواب را به محل کار مبدل می کنیم .

 

به بالشتی که پشت خود گذاشته اید ، کمی رسیدگی کنید 

هرگز به دراز کشیدن ، در حین کار با لپ تاپ خود فکر نکنید . دراز کشیدن ، حین کار ، موجب بروز یک خواب ناخواسته و در پی آن ، کسالت روزانه را بدنبال خواهد داشت . از یک بالشت سفت ولی انعطاف پذیر ، برای پشت و کمر خود ، استفاده کنید . این باشت ، به بهبود وضعیت بدن شما و کمتر شدن وضعیت خستگی بدنی ، در طول روز ، به شما کمک خواهد کرد .

 

یک صفحه برای لپ تاپ خود تهیه کنید 

میز ندارید ؟ مشکلی نیست . میتوانید از یک سینی یا صفحه فلزی یا چوبی بزرگ ، استفاده کنید . این مساله کمک می کند تا بتوانید به راحتی با جابجا کردن این صفحه یا سینی ، همه لوازمتان مانند خودکار ، عینک ، موبایل و ... که در کنار کار با لپ تاپ به آنها نیاز دارید را از روی پای خود برداشته و مجددا با هم ، بدون جابجایی ، نزد خود داشته باشید و زمان را از دست ندهید .

 

ظروف نوشیدنی مطمئن داشته باشید 

حتما در طول روز کاری خود ، نیاز به نوشیدن آب ، چای ، قهوه و ... خواهید داشت و اگر لیوان و ظروف مطمئنی برای قرار دادن آنها در کنار خود نداشته باشید ، مطمئنا فاجعه ببار خواهد آمد . من به نوشیدن قهوه ، چند مرتبه در روز ، عادت دارم و بارها پیش آمده که لیوان قهوه من ، روی سینی و میز کار و حتی روی صفحه کلید لپ تاپم ریخته و .... حالا لیوان ها و ظروفی دارم که سرپوش مطمئنی دارند و با اطمینان کنار لپ تاپ قرار می دهم و کارم را انجام می دهم .

 

نیاز های اتاق خوابتان را برای کار ، برطرف کنید

معمولا اتاق های خواب ، طوری طراحی نشده اند که چند پریز داشته باشند و بتوانیم همزمان چند دستگاه را با هم شارژ کنیم . برای اینکه با این مساله مواجه نشویم ، از سیم های رابط مطمئن و متراژ مورد نیاز استفاده کنید تا همزمان ، کار و لپ تاپ و سایر لوازم شارژی خود را شارژ کرده و مشکلی هنگام کار کردن نداشته باشید .

 

برای تحرک و برخواستن ، برنامه ریزی کنید 

نشستن طولانی مدت در رخت خواب و تخت خواب ، همانند نشستن طولانی مدت در محل کار و ادارات ، مضر است . زمان هایی را که از نیم ساعت تا دو ساعت متغیر می تواند باشد را تعیین کنید تا با چند دقیقه راه رفتن و ورزش های کششی ، انرژی خود را تازه کنید و همچنین فشار روی ستون مهره ها را کاهش دهید . همچنین این تحرک های برنامه ریزی شده ، میتوانند خون رسانی به سایر اندام های بدن را بهبود بخشند و از بروز کسالت ، به علت عدم تحرک ، در طول روز ، پیشگیری کنند .

 

برنامه ریزی شبانه را فراموش نکنید 

وقتی روز کاری و ساعت کار شما به اتمام رسید ، فضای کارتان را تمیز کنید و برای ساعاتی ، با اتاق خواب خود خداحافظی کنید .

برای جدا شدن از روز کاری ، از خودتان پذیرایی کنید ، حمام بروید ، زمانی را برای پیاده روی اختصاص دهید و درست مانند یک برنامه صبح گاهی ، یک برنامه شبانه هم داشته باشید . با این روش ، ذهن خود را آزاد خواهید کرد و بدن را برای استراحت آماده می کنید . زمان خواب خود را تنظیم کنید و برای بیداری صبح ، ساعت را آماده کنید . روزنامه و یا کتاب بخوانید . به ذهن و چشمان خود احترام بگذارید و بدانید که این اعضا ، باید استراحت کافی و خوب را داشته باشند تا روز بعد ، بهترین روز کاری شما باشد .

 


بازگشت